• آرامش یاب
  • لیست هتل ها
  • آخرین تور ها
  • سفر نامه

راهنمای گردشگری استان کرمان

 

کِرمان Ù¾Ù‡Ù†Ø§ÙˆØ±ØªØ±ÛŒÙ† استان Ø§ÛŒØ±Ø§Ù† Ø§Ø³Øª. استان کرمان در جنوب شرقی ایران قرار گرفته جمعیت این استان در سال Û±Û³Û¹Û° Ùˆ براساس آمار مرکز آمار ایران برابر با Û²Ù«Û¹Û³Û¸Ù«Û¹Û¸Û¸ نفر بوده‌است Ùˆ مرکز آن کلانشهر Ú©Ø±Ù…ان Ø§Ø³Øª. کرمان با در بر گرفتن بیش از Û±Û± درصد از وسعت ایران یکی از پهناورترین استان‌های ایران Ù…ÛŒ‌باشد. Ú©Ø±Ù…ان نهمین استان پرجمعیت کشور محسوب Ù…ÛŒ‌شود. کرمان از استان‌های مهم Ùˆ تاریخی کشور به حساب Ù…ÛŒ‌آید. استان کرمان مرکز جنوب‌شرق کشور است Ùˆ به نوعی مرجع صنعتی، فرهنگی، سیاسی، کشاورزی دانشگاهی-علمی، مذهبی Ùˆ سایر شاخص‌ها در میان استان‌های منطقه جنوب شرق کشور است. استان کرمان همچنین بیش از Û¶Û¶Û° اثر ملی ثبت شده دارد Ùˆ از استان‌های تاریخی ایران است.

تعدادی از جاذبه های تاریحی و گردشگری استان کرمان

ارگ بم

ارگ بم قدیمی‌ترین Ùˆ بزرگ‌ترین بنای خشتی جهان است Ú©Ù‡ درشهر بم واقع شده است. این بنا Ú©Ù‡ در زلزله مرگبار پنجم دی ماه ۱۳۸۲، نیمه ویران شد. از آن زمان بازسازی این مجموعه عظیم آغاز شد.

باغ شاهزاده ماهان

این باغ در سال Û±Û²Û¹Û· هجری قمری توسط عبدالحمید میرزا ناصرالدوله، شاهزاده قاجار Ùˆ حاکم کرمان، Ø·ÛŒ یازده سال (Û±Û²Û¹Û¸Ù‡.Ù‚ تا Û±Û³Û°Û¹Ù‡.Ù‚) بنا شد. اما با مرگ ÙˆÛŒ بنای آن نیمه‌تمام رها شد. به همین علت جاهای خالی کاشی‌ها را بر سردر ورودی Ù…ÛŒ‌توان دید. تاریخ بنای باغ Û±Û²Û·Û¶ خورشیدی است.

 

روستای میمند

میمند در Û³Û¶ کیلومتری شهرستان شهربابک قرار دارد Ùˆ مجموعه‌ای از Û´Û°Û° خانه، مسجد، حسینیه، حمام Ùˆ مدرسه است Ú©Ù‡ همگی در دل کوه کنده شده‌اند فصول مناسب برای بازدید از این روستا بهار Ùˆ تابستان است.

 

حمام گنجعلی‌خان

این حمام یکی از شاهکارهای معماری عصر صفویه است. سردر این حمام، به خط علیرضا عباسی خوش‌نویس معروف عصر صفویه است. این حمام از سرسرا، دالان، رخت کن، هشتی Ùˆ گرم‌خانه تشکیل شده است.

 

میدان گنجعلی‌خان

این میدان محوریت مجموعه گنجعلی‌خان را برعهده دارد Ú©Ù‡ در سه طرف آن بازار مسگری Ùˆ بازار گنجعلی‌خان واقع شده Ùˆ در گذشته به عنوان بارانداز Ùˆ محل خرید Ùˆ فروش کالاهایی بود Ú©Ù‡ از اطراف Ùˆ اکناف به کرمان وارد Ù…ÛŒ‌شد.

 

گنبد جبلیه

این گنبد که به گنبد گبری نیز معروف است در عصر ساسانی و قبل از اسلام بنا شده است. گنبد جبلیه که تنها بنای سنگی کرمان است بر اساس یک افسانه با خمیر شیر شتر ساخته شده و در شرق شهرکرمان قرار دارد.

 

باغ سنگی سیرجان

این باغ که از شاهکارهای تاریخی است، در فاصله ۴۵ کیلومتری جنوب شرقی سیرجان قرار دارد و به دست فردی ناشنوا به نام درویش خان گنگ اسفندیارپور حدود ۳۵ سال پیش ساخته شده است.

 

آبشار راین

شهر راین یکی از ییلاق‌های دیدنی استان کرمان است Ú©Ù‡ در فاصله Û±Û±Û° کیلومتری مرکز این استان قرار دارد. این ییلاق در دامنه کوه هزار بلند‌ترین قله استان Ùˆ سومین قله بلند ایران قرار دارد Ú©Ù‡ یکی از جاذبه‌های آن، آبشار این شهر است.

 

ارگ راین

ارگ رایِن یکی از بزرگ‌ترین بناهای خشتی جهان است. این بنای تاریخی بزرگ با مساحتی بیش از Û²Û² هزار مترمربع، دومین بنای خشتی بزرگ جهان بعد از ارگ بم است Ú©Ù‡ هرساله میزبان هزاران گردشگر داخلی Ùˆ خارجی است. ارگ راین در جنوب غربی شهر کنونی راین در استان کرمان ایران قرار دارد.

 

بازار بزرگ کرمان

بازار کرمان یکی از مهم‌ترین بازارهای ایرانی به شمار Ù…ÛŒ‌رود Ú©Ù‡ مجموعه‌های با ارزشی را در خود دارد از جمله مجموعه گنجعلی خان، ابراهیم خان، وکیل Ùˆ…

 

قلعه دختر

قلعه دختر یا آتشکده آناهیتا (ناهید) که به قلعه کهنه نیز مشهور است، بر فراز تپه های مرتفع شرقی شهر کرمان قرار دارد و از دوران پیش از ورود اسلام به ایران به یادگار مانده است. مصالح به کار رفته در این قلعه تنها خشت خام و گل رس است. بقایای قلعه دختر دورنمای گذشته دراز این شهر و نام آن (آتشکده آناهیتا) یادآور پرستش آناهیتای باستانی، ایزد آب و باروری است.

 

مسجد ملک

این مسجد Ú©Ù‡ در بافت قدیم شهر كرمان در محله‌ای موسوم به شاه عادل بنا شده است، یكی از قدیمی‌ترین Ùˆ بزرگترین مساجد ایران Ùˆ كرمان است كه سابقه تاریخی آن به قرن پنجم Ù…ÛŒ‌رسد. این مسجد با شبستان‌های متعدد Ùˆ صحن وسیع جاذبه تاریخی خود را حفظ كرده است. وجود برج آجری Ùˆ سه محراب Ú¯Ú†‌بری شده حكایت از قدمت Ùˆ دیرینگی این مسجد دارد.

 

یخدان‌های کرمان

یخدان مویدی در اواخر دوره صفویه بنا شده Ùˆ قنات مؤیدی آب آن را تأمین Ù…ÛŒ‌کرده است. یخچال زریسف نیز مربوط به دوره قاجار است Ùˆ در کرمان در خیابان زریسف واقع است. عناصر تشکیل‌دهنده‌ÛŒ یخدان‌ها عبارت‌اند از: مخزن، حصار، استخر Ùˆ چاله یخ.

 

آرامگاه مشتاق‌علی‌شاه

گنبد مشتاقیه Ú©Ù‡ به سه گنبد نیز شهرت دارد، از آثار دوران قاجار در شهر کرمان است Ú©Ù‡ در گذشته در جوار قبرستان کهنه Ùˆ خارج از حصار شهر قرار داشته است. درویش مشتاق در سال ‪ ۱۲۰۶‬هجری قمری به جرم آن‌Ú©Ù‡ قرآن را با نوای سه‌تار مى‌خواند، سنگسار شد Ùˆ جسد او را در کنار مقبره میرزا حسین خان دفن کردند. در سال Û±Û²Û¶Û° قمری سه گنبد بر روی قبور مشتاق علی‌شاه، شیخ اسماعیل Ùˆ کوثرعلی‌شاه بنا گردید.

 

حمام وکیل کرمان

یکی دیگر از حمام‌های سنتی Ùˆ تاریخی شهر کرمان، حمام وکیل است Ú©Ù‡ اولین بخش از مجموعه وکیل به حساب Ù…ÛŒ‌آید. این بنا براساس معماری زندیه Ù€ قاجاریه Ùˆ با تقلید از حمام گنجعلی‌خان در سال Û±Û²Û·Û° هجری قمری ساخته شد. سرامیک Ùˆ کاشیکاری‌های زیبای این حمام Ú©Ù‡ از کف تا سقف امتداد یافته است، فضای داخلی حمام را بسیار زیبا Ùˆ چشم‌نواز کرده است.

 

آرامگاه شاه نعمت‌الله

آرامگاه یا آستانهٔ شاه نعمت‌الله ولی در Û³Û° کیلومتری جنوب شرقی شهر کرمان در شهر ماهان واقع شده است. هستهٔ اولیهٔ این بنا گنبدی منفرد بود Ú©Ù‡ در سال Û¸Û´Û° هجری Ùˆ به دستور احمدشاه دکنی ساخته شد Ùˆ به تدریج گسترش یافت. این بنا Û³Û²Û°Û°Û° مترمربع مساحت دارد Ùˆ از چندین صحن تشکیل شده است، شامل صحن‌های اتابکی، وکیل الملکی، حسینیه، میرداماد Ùˆ بیگلربیگی.


کویر شهداد

یکی از کویرهای زیبای دنیا با کلات‌های منحصربه فردش در منطقه شهداد کرمان قرار دارد. قدیمی‌ترین پرچم فلزی جهان در کاوش‌های سال Û±Û³ÛµÛ° در این منطقه یافت شد. کویر شهداد بخشی از کویرلوت به شمار Ù…ÛŒ‌رود.

 

تخت درگاه قلی‌بیگ

تخت درگاه قلی‌بیگ، مقبره یکی از نوادگان بهرام بیگ به نام درگاه قلی بیگ است. درگاه قلی بیگ از امرای اواخر دوره صفویه Ùˆ رییس ایل افشار در کرمان بوده‌است. عمارتی است Ú©Ù‡ در جنوب شرقی شهر کرمان Ùˆ در زاویه جنوبی کوه قلعه دختر قرار دارد.

 

ارگ ساسانی انار

شهرستان انار در شمال استان کرمان قرار دارد. در مرکز این شهر کهن یک ارگ تاریخی قرار دارد. مساحت این ارگ ۱۱هزار Ùˆ Û±Û·Û¹ متر مربع است. تاریخ احداث این بنا بر اساس گزارش ثبتی سازمان میراث فرهنگی Ùˆ گردشگری ایران، به دوره‌های پیش از اسلام برمی‌گردد. این ارگ در دوره صفویه بازسازی شده Ùˆ مورد استفاده مجدد قرار گرفته است.

منبع: ویکی پدیا، ایران ناز

مطالب مرتبط
نظرات
نام
ایمیل
وب سایت
متن
کد امنیتی
ما را محبوب کنید
با کلیک بر روی آیکن زیر ما را در گوگل محبوب کنید
تبلیغات
تست
نظرسنجی
چه مطالبی را میپسندید
آمار سایت
بازدید امروز : ۰
بازدید دیروز : ۰
بازدید کل : ۴۲۳,۱۸۱
افراد آنلاین : ۱۰
تعداد آژانس ها : ۲
تعداد هتل ها : ۲
تعداد تورها : ۰